شیوع بروز دردهای مفاصل و سیاتیک در فصل پاییز
در فصل پائیزبیماری‌هایی مانند انواع تب‌ها, مشکلات ادراری, بیماری‌های پوستی, درد مفاصل, سیاتیک, بیماری‌های ریه, بیماری‌های عصبی و روانی شیوع بیشتری نسبت به فصول دیگر دارد.
صبح‌ها و شب‌ها در فصل پاییز سرد است و میانه روز گرم است که این مسئله موجب می‌شود که افراد نسبت به سرمای پاییز بی‌توجه باشند و از سرما خود را محافظت نکنند.
فصل تابستان با گرمای خود قوای بدن را تحلیل می‌برد و به‌اصطلاح موجب سوخته شدن اخلاط در بدن می‌شود که این اخلاط سوخته همان سوداست که موجب بروز بیماری‌های سوداوی در فصل پاییز می‌شود.
مصرف بیش از حد غذا در تابستان عامل بروز بیماری در پاییز است
مصرف غذا و میوه بسیار در فصل تابستان موجب افزایش مواد زائد در بدن می‌شود که این مسئله موجب بروز بیماری در فصل پاییز خواهد شد.
افرادی که در سلامتی کامل به سر می‌برند بهتر است برای حفظ سلامتی خود و اینکه میزان مضرات این فصل به حداقل برسد, باید در این فصل از غذاهایی با مزاج گرم و تر استفاده کنند.بنابراین بهتر است که از گوشت گوسفند یک‌ساله و شیرینی‌های طبیعی تهیه شده از بادام و شکر استفاده کنند، همچنین مصرف گلابی, "به", سیب, خربزه و انار در این فصل مناسب است.
مهر، آبان، آذر
در ماه مهر که ابتدای فصل پاییز است بهتر است استحمام کمتر شود، خربزه و خیار کمتر میل شود، گوشت‌های معتدل مثل بره و بزغاله مصرف شود و گوشت گاو نباید خورده شود. خوردن انواع مسهل برای سبک شدن مزاج توصیه می‌شود. در ابتدای این ماه انجام حجامت توصیه شده است.
در مراحل اولیه احساس بروز سرماخوردگی قرقره کردن آب ولرم همراه نمک یا جوش شیرین، نوشیدن فراوان مایعات گرم و شیرین، استفاده از هوای آزاد در محیط بیرون و تنفس عمیق و استفاده از بخورهای گیاهی مثل بخور اکالیپتوس توصیه می‌شود.

ادامه دارد...

ا.ابن علی